Očišťující spánek
Studie, jež byla v nedávné době provedena spoluředitelem Centra translační neuromedicíny Univerzity v Rochesteru Maikenem Nedergaardem, odhalila existenci systému vyplavujícího z mozku odpadní látky.
Studie zveřejněná v odborném časopise Science potvrdila, že unikátní metoda odstraňování odpadních látek z mozku – známá jako glymfatický systém – je primárně aktivní během spánku.
Lymfatický systém odpovědný za likvidaci buněčného odpadu ve zbytku těla nezasahuje až do mozku. Namísto toho mozek pumpuje do mozkových tkání mozkomíšní mok, který jimi cirkuluje a vyplavuje z nich odpadní látky do krevního oběhu, odkud si nakonec najdou cestu až do jater.
Včasné odstranění odpadních látek z mozku je zcela zásadní. Pokud by se hromadily anebo zůstávaly v těle příliš dlouho, staly by se toxickými a mohly by poškozovat anebo ničit buňky. Mozkové buňky jsou velmi choulostivé a mnoho neurologických onemocnění, jako např. Parkinsonova nemoc, Huntingtonova choroba nebo ALS, je spojeno s poškozením mozkových buněk metabolickým odpadem. Například Alzheimerova choroba je charakterizována hromaděním metabolického odpadu beta amyloidu, který způsobuje demenci.