Vystelte si své hnízdečko kajčím peřím
„Každý rok se vyrobí více vozů Lamborghini než přikrývek z kajčího peří“
Kajčí peří nemá mezi prachovým peřím obdoby. Jelikož kajky jsou chráněné, sbírá se jen přirozeně shozené peří hnízdících samic. Samicím sedícím na vejcích pelichá spodní vrstva nejjemnějšího prachového peří na břiše, aby se jejich tělesné teplo snáze přenášelo přímo na vejce. Když samice opustí hnízdo, aby si sehnaly potravu, školení sběrači opatrně vybírají shozené peří z hnízd a nahrazují ho slámou.
Je zapotřebí takto obejít více než šedesát hnízd, aby se získalo dostatek peří na výrobu jediné péřové přikrývky. Ta v průměru obsahuje něco málo přes jeden kilogram prachového peří. Roční výnos kajčího peří po celém světě činí drahocenných 2,2 tuny ve srovnání s desítkami tisíc tun husího peří.
„Každý rok se vyrobí více vozů Lamborghini než přikrývek z kajčího peří,“ vysvětluje Michael de la Place, jenž je expertem na kajčí peří a také zakladatelem společnosti vyrábějící luxusní ložní prádlo St. Genéve. „Kajčí peří je na absolutním vrcholu a žádné jiné prachové peří se mu ani zdaleka nevyrovná.“ Je to uklidňující myšlenka zejména pro ty, kteří chtějí jen to nejlepší: v tomto případě zimní péřovou přikrývku DUX Super King s hedvábným povlakem, prodávanou za maloobchodní cenu 11 665 USD.
Je pochopitelné, proč Michael de la Place, jenž je zároveň prezidentem neziskové společnosti Downmark monitorující odvětví peří a péřových výrobků, chová takovou vášeň ke kajčímu peří. Máme to štěstí, že můžeme čerpat z jeho nesmírných odborných znalostí a spolupracovat s ním na celé řadě výrobků DUX, včetně designu našich péřových přikrývek, prostěradel a polštářů. Jeho encyklopedické znalosti o prachovém peří a bavlně mu umožňují vytvářet mimořádně efektivní návrhy.
„U izolačních materiálů platí, že čím menší jsou vzduchové kapsy, tím vyšší je izolační kvocient,“ vysvětluje Michael de la Place. Vlákna kajčího peří jsou mimořádně tenká a jejich tloušťka dosahuje jen zlomku tloušťky lidského vlasu. Vlákna se přirozeně shlukují dohromady, čímž vytvářejí velmi měkkou hmotu s hmotností mnohem nižší než u ostatního prachového peří. „Kajčí peří je dvakrát jemnější než husí, proto je v zimě hřejivější. V létě je prodyšnější a tím i chladivější.“ To je pravda. Péřová přikrývka nejvyšší kvality udržuje vaši tělesnou teplotu konstantní bez ohledu na teplotu v místnosti, proto byste přikrývku z kajčího peří měli používat po celý rok.
Chladnomilná kachna znamená teplou přikrývku
Kajka mořská obývá subarktické oblasti a většinu svého života tráví v mořích kolem severního polárního kruhu. Neuvěřitelné izolační vlastnosti jejich peří je chrání před velmi silnými mrazy – zimní teploty v severním Atlantiku klesají pod bod mrazu a oceán nezamrzá jen díky své slanosti.
Většina kajek hnízdní na Islandu, kde se sběrem jejich prachového peří lidé živí po celé tisíciletí. Třebaže se jedná o volně žijící ptáky, vůči lidem se stali tak tolerantními, že některé samice sedící na vejcích se nechají dokonce pohladit.
Nedávné studie potvrdily všeobecně známou věc: že sběr prachového peří nepůsobí žádnou újmu kajkám ani jejich vejcím. Mezi narůstajícím počtem sběračů jsou dobrovolníci z řad ochránců přírody, kteří ze sebraného peří podporují rezervace pro volně žijící živočichy. Za zmínku rovněž stojí, že kajčí peří se sbírá jako jediné a že všechny ostatní druhy prachového peří jsou vedlejším produktem drůbežářského průmyslu.
Skutečný příběh
Kvůli své vzácnosti a vysoké ceně si na trhy našly cestu přikrývky z falešného kajčího peří. Michael de la Place má jednoduchý recept, jak zjistit, zda přikrývka obsahuje kajčí peří. „Jelikož kajčí peří drží při sobě, stačí uchopit roh přikrývky a peří uvnitř se pokusit od sebe oddělit,“ vysvětluje. Pokud cítíte, že drží podobně jako suchý zip, je to kajčí peří.“